TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

SGK’lı olan vatandaşların fark ödemeden özel hastanelerde tedavi olabilmesini sağlayan sigorta türüdür Tamamlayıcı Sağlık Sigortası 60 yaşın altında olan her Türk Vatandaşı yüksek prim ödemeden bu sigortaya başvurarak SGK’nın ve sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde tedavi olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının en büyük avantajı özel hastanelere ve sağlık kuruluşlarına ödenen fark ücretlerini karşılamasıdır. Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan özel hastaneler ve sağlık kuruluşları tedavi ücreti olarak belli bir tutarı fark adı altında alır. Tamamlayıcı sağlık sigortanız olması durumunda bu fark ücretlerini sağlık poliçeniz karşılayacaktır. Sgk ile anlaşmalı tüm kurumlarda sadece 15 tl ödeyerek Muayeneye bağlı, Tahlil, Röntgen, ultrason vb. tanı yöntemlerinden ve ayrıca , Yatarak tedavileri içeren (Dahili yatış, Cerahi yatış, Evde bakım, Suni uzuv ve Tıbbı malzeme giderlerini %100 limitsiz olarak karşılanır. Bazı Tamamlayıcı sağlık sigortalarında Diş Asistans hizmetleri, check –up Asistans firmalarından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Ömür Boyu yenileme garantisi hakkına sahip tüm kişiler riskli hastalıkları bile yenileme şartı ile poliçe kapsamına almaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında isteğe bağlı olarak doğum teminatı Anlaşmalı kurumlardan limitsiz şekilde yararlanabilir , Ek olarak doğum teminatı satın alıp limitsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz ve rutin kontroller için ayrı teminat diğer normal dr muayeneler için ayrı şekilde ayakta tedavi limitsiz %100 ödemeli şekilde karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK’lılar için aynı kalitedeki sağlık hizmetinden Özel Sağlık Sigortası primlerine kıyasla çok daha düşük primlerle yararlanma fırsatı sunar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olmak için SGK’lı olmak bir ön koşuldur. SGK’lı olmayan kişiler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olamazlar. Özel Sağlık Sigortasına ise 0-60 yaş arasındaki herkes SGK’lı olup olmamasına bakılmaksızın sahip olabilir. Her iki ürün de tercih edilen poliçede belirtildiği şekilde yatarak ve ayakta tedavi teminatları sunmaktadır.

Özel sağlık sigortalarında gitmek istediğiniz hastane gruplarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise sadece SGK’nın ve seçeceğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane gruplarından faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğinize bağlı olarak yurt dışı tedavileriniz için teminat satın alabilirsiniz fakat Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından sadece Türkiye il sınırları içinde faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında, katılım payı oranı isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise katılım payı yoktur. Hastane masrafınızın %100’ü sigorta şirketi ve SGK’nız tarafından karşılanır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında, sadece 15 TL’lik katılım ücretini ödemeniz yeterlidir.

Özel sağlık sigortalarında anlaşmasız olan hastanelerde göreceğiniz tedavi ücretlerinin belli bir kısmını sonradan sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise anlaşmasız kurumlarda yapacağınız harcamaları sigorta şirketinden talep edemezsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğe bağlı olarak ayakta tedavi limitlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu limitler genelde TL olarak belli bir meblağ ile ölçülür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ayakta tedavi limitiniz yıllık 8 ila 10 adet arasında değişmektedir. Yani TL bazında bir limit bulunmamaktadır.